Advanced Associates in Neurology

سلامتی یک راهنمای کامل درباره بیماری زوال عقل

آیا شما یا یکی از عزیزانتان اخیراً مبتلا به زوال عقل شده‌اید؟ اگر بله، این احتمال وجود دارد که شما احساس افسردگی، ترس، غیبت، تنهایی و پرخاشگری کنید. در مقابل، شما ممکن است احساس آرامش کنید که اکنون پاسخی در مورد اینکه چرا مرتباً مشکلات رفتاری داشته‌اید دارید.

ازآنجاکه هر فرد با دیگری متفاوت است، داشتن همه این پاسخ‌ها در زمان‌های مختلف طبیعی است. ممکن است یک روز که لحاظ فکری نسبت به دیگران بسیار پایین هستید، تقریباً طبیعی باشید. شما ممکن است بخواهید خود را کنترل کنید و شرایط خود را به روش صحیح مدیریت کنید، اما در بعضی مواقع این کار دشوار است.

اطلاعاتی که به‌صورت آنلاین در دسترس هستند، برای استفاده هستند. مطلع بودن از این اطلاعات شما را برای رویارویی با همه چالش‌های زندگی آماده می‌کند. همچنین، صحبت‌کردن با آن افراد (زوال عقل) مهم است زیرا به شما یادآوری می‌کند که تنها نیستید. تقریباً 850،000 نفر در انگلیس و 50 میلیون نفر در جهان از زوال عقل رنج می برند. باید دانست که پشتیبانی های کافی در دسترس هستند و داشتن زندگی خوب با زوال عقل امکان پذیر است.

زوال عقل چیست؟

اصطلاح "زوال عقل" برای توصیف انواع علائم استفاده می شود. این موارد شامل از دست دادن حافظه ، حل مسئله ، مشکلات زبان ، و مشکلات در تفکر ، و تغییرات مکرر در خلق و خو ، درک یا رفتار است. در ابتدا ، این تغییرات خفیف است اما می تواند به مرور زمان پیشرفت کند.

درباره زوال عقل

دمانس به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری اتفاق نمی افتد و در صورت بروز بیماری در مغز اتفاق می افتد. اثرات زوال عقل در افراد مختلف به روشی متنوع نشان داده می شود. بعضی از افراد فقط علائم جزئی دارند ، در حالی که دیگران تنظیم رفتار آنها را چالش برانگیز می دانند.

بعضی از افراد ممکن است چنان درگیر باشند که تمرکز و شفافیت را برایشان دشوار کند. همچنین ممکن است درک کامل آنچه را می بینند یا می شنوند دشوار باشد. تغییرات در روحیه نیز ممکن است شدید باشد ، به طوری که روابط تحت تأثیر قرار می گیرند.

در حالی که زوال عقل یک بیماری پیشرونده است که به طور کامل قابل برگشت نیست ، بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری برای چندین سال در زندگی فعال و لذت بخش موفق هستند. انواع مختلفی از زوال عقل وجود دارد. شایع ترین آن بیماری آلزایمر است و به دنبال آن زوال عقل عروقی است. بیایید در مورد آنها به طور مفصل بحث کنیم.

انواع مختلف زوال عقل

انواع زوال عقل با کاهش شناختی همراه است که می تواند در زندگی روزمره تأثیر بگذارد. با این وجود ، شناسایی انواع خاصی از زوال عقل برای بهینه سازی درمان ضروری است. انواع زوال عقل عبارتند از:

1. بیماری آلزایمر بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است. انجمن آلزایمر گزارش داده است که 60 تا 80 درصد موارد تشخیص داده شده با زوال عقل آلزایمر است. اگر علائم هشدار دهنده زیر را داشته باشید ، می تواند نشانگر آن باشد که زوال عقل شما به دلیل بیماری آلزایمر است.

2. دمانس عروقی (دمانس چند انفارکت)

3. زوال عقل مخلوط

4. انواع کمتر دمانس:

علل زوال عقل

مرگ سلول مغزی و اختلال تخریب عصبی علت اصلی زوال عقل است. با این حال ، آنچه شناخته نشده است این است که آیا زوال عقل منجر به مرگ سلول مغزی می شود یا بالعکس. اما سکته مغزی ، آسیب به سر یا تومور مغزی نیز می تواند باعث زوال عقل شود.

زوال عقل عروقی نیز ممکن است گاهی اوقات به دلیل مرگ سلول های مغزی ناشی از بیماری عروق مغزی رخ دهد و از خون رسانی طبیعی جلوگیری کند. زوال عقل همچنین می تواند به دلیل آسیب دیدگی که در آن مرگ سلول مغزی رخ می دهد ، رخ دهد.

سایر دلایل زوال عقل عبارتند از:

تقلید از زوال عقل

تقلید از زوال عقل بیماری های پزشکی است که تقریباً به همان روش زوال عقل وجود دارد. اینها مواردی هستند که شامل اختلال شناختی هستند :

12

تشخیص زوال عقل

تشخیص زوال عقل و شناسایی اشکال آن می تواند سخت باشد. افراد مبتلا به زوال عقل کمبود شناختی دارند و قادر به انجام صحیح فعالیتهای روزمره از جمله رانندگی ایمن ، پرداخت قبض و رعایت یک برنامه منظم دارویی نیستند.برای اینکه پزشک علت آن را تشخیص دهد ، باید الگوی از دست دادن مهارت و عملکرد را تشخیص داد و آنچه بیمار هنوز هم می تواند انجام دهد باید مشخص شود. تا همین اواخر ، نشانگرهای زیستی که تشخیص های دقیقی برای تشخیص صحیح بیماری آلزایمر در دسترس هستند ، وجود دارد.

سابقه پزشکی کامل شما همراه با معاینه فیزیکی گرفته می شود. همچنین ممکن است پزشک در مورد علائم شما از کسی از نزدیکانتان سوالاتی بپرسد. با یک آزمایش نمی توان زوال عقل را تشخیص داد. بنابراین ، پزشکان چندین آزمایش را برای شناسایی موضوع پیشنهاد می کنند.

آزمایش های عصب روانشناختی و شناختی: پزشک شما مهارت های تفکر شما را ارزیابی می‌کند. اینها شامل جهت گیری ، حافظه ، استدلال ، قضاوت ، توجه و مهارتهای زبانی است. ادراک بینایی ، حل مسئله ، حواس ، حرکت ، تعادل ، رفلکس و غیره نیز ارزیابی می شوند.

اسکن مغز: CT یا MRI برای ارزیابی سکته مغزی ، تومور یا هیدروسفالی انجام می شود. اسکن PET برای نشان دادن الگوی فعالیت مغز و رسوب پروتئین آمیلوئید مرتبط با بیماری آلزایمر استفاده می شود.

تست های آزمایشگاهی: آزمایش خون برای تشخیص کمبودهایی که ممکن است بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد مانند کمبود ویتامین B-12 یا اختلالات غده تیروئید استفاده می شود. گاهی اوقات ، مایع نخاعی از نظر التهاب ، عفونت یا مارکرهای بیماری دژنراتیو بررسی می شود.

ارزیابی روانپزشکی: متخصصان می توانند تشخیص دهند که آیا برخی شرایط بهداشت روانی مانند افسردگی دلیل اصلی علائم زوال عقل شما است.

علائم زوال عقل

با افزایش سن ، ما به تدریج متوجه تغییراتی در عملکرد حافظه خود می شویم. گرچه این می تواند یک تجربه بسیار دلهره آور باشد ، اما توجه به این نکته مهم است که همه تغییرات حافظه شما نشان دهنده زوال عقل نیست. علائم زوال عقل ممکن است بر توانایی های مکانی و بینایی ، عملکرد تصمیم گیری ، مهارت های زبانی و خلق و خو تأثیر بگذارد.

علائم و نشانه های مکرر به شرح زیر است:

در حالی که برخی از علائم مانند چین و چروک پوست ، فراموشی های گاه به گاه و غیره بخشی از پیری است ، اما کاهش سریع و شدید حافظه مقیاس پیری فیزیولوژیک نیست. از این رو ، تفکیک بین علائم زوال عقل از روند پیری طبیعی مهم است. این به شما این امکان را می دهد که احساس آرامش کنید و یا به شما انگیزه می دهد که اقداماتی را برای کاهش پیشرفت علائم انجام دهید. به طور خلاصه ، تغییرات طبیعی حافظه مرتبط با افزایش سن در عملکرد روزانه شما اختلال ایجاد نمی کند. در صورت عدم وجود زوال عقل ، شما علائم تاخیر در پاسخ دهی به طور مداوم ، تفکر کندتر ، یادآوری ضعیف و مشکلات حل مشکل را ندارید.

گزینه های درمان زوال عقل

اگرچه در حال حاضر درمانی برای زوال عقل وجود ندارد ، اما می توان علائم شما را بهبود بخشید.

1. داروها

2. روشهای درمانی

3. شیوه زندگی و روش های درمانی

4. پزشکی جایگزین

سایر روشهای درمانی

adf

کنار آمدن با زوال عقل

اگر شما یا اعضای خانواده تان به زوال عقل مبتلا هستید ، دانستن این بیماری مهم است. با این حال ، مراجعه به پزشک منظم و استفاده از بهترین درمان و مراقبت های ممکن ، همچنین در این مقاله ضروری است.

داشتن زوال عقل ممکن است نگران کننده باشد. با این حال ، باید بخاطر داشت که این پایان جهان نیست. هر شرایط یا بیماری که وجود داشته باشد می تواند برای ترویج سبک زندگی بهتر مدیریت و تنظیم شود. امیدی در مراقبت و حمایت وجود دارد که فرد را برای مواجهه با مشکلات و چالش‌های بعدی آماده می‌کند.

علاوه بر این ، صحبت با یک دوست یا خانواده در مورد وضعیت شما می تواند تأثیرات چشمگیری داشته باشد. باز کردن در مورد احساس شما نه تنها برخورد با آنها را آسان می‌کند بلکه به مردم کمک می‌کند تا بدانند که چه چیزی را متحمل می شوید. به شما این امکان را می دهد تا در عین حال مردم را قادر به کمک به شما کند.

علاوه بر این ، پزشکان متخصص مراقبت های بهداشتی و مراقبین حرفه ای مانند مشاوران زوال عقل برای پشتیبانی در دسترس هستند. آنها می توانند به شما کمک کنند تا زوال عقل را به روشی بهتر مدیریت کرده و زندگی کنید.

منابع:

  1. وایت ام و همکاران علائم ، انواع و دلایل زوال عقل. راهنما مارس ، 2021 https://www.helpguide.org/articles/alzheimers-dementia-aging/living-with-dementia.htm
  2. تیم NHS. راهنمای زوال عقل. انجمن آلزایمر. NHS https://www.alzheimers.org.uk/sites/default/files/2020-03/the_dementia_guide_872.pdf
  3. Legg T J. Dementia: علائم ، مراحل و انواع آن. Medicalnewstoday. دسامبر ، 2017. https://www.medicalnewstoday.com/articles/142214#dementia_cause
  4. الیسون J M. شرایط پزشکی که می تواند زوال عقل را تقلید کند. تمرکز روشن نوامبر ، 2020 https://www.brightfocus.org/alzheimers/article/medical-conditions-can-mimic-dementia

کارکنان مایوکلینیک. زوال عقل کلینیک مایو. آوریل ، 2019 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dementia/diagnosis-treatment/drc-20352019

Copyright © 2021 All Rights Reserved.

HIPAAMATE LOGO
Perimeter Eighty One Logo
Skip to content