You are currently viewing سلامتی    یک راهنمای کامل درباره بیماری زوال عقل

سلامتی    یک راهنمای کامل درباره بیماری زوال عقل

آیا شما یا یکی از عزیزانتان اخیراً مبتلا به زوال عقل شده‌اید؟ اگر بله، این احتمال وجود دارد که شما احساس افسردگی، ترس، غیبت، تنهایی و پرخاشگری کنید. در مقابل، شما ممکن است احساس آرامش کنید که اکنون پاسخی در مورد اینکه چرا مرتباً مشکلات رفتاری داشته‌اید دارید.

ازآنجاکه هر فرد با دیگری متفاوت است، داشتن همه این پاسخ‌ها در زمان‌های مختلف طبیعی است. ممکن است یک روز که لحاظ فکری نسبت به دیگران بسیار پایین هستید، تقریباً طبیعی باشید. شما ممکن است بخواهید خود  را کنترل کنید و شرایط خود را به روش صحیح مدیریت کنید، اما در بعضی مواقع این کار دشوار است.

اطلاعاتی که به‌صورت آنلاین در دسترس هستند، برای استفاده هستند. مطلع بودن از این اطلاعات شما را برای رویارویی با همه چالش‌های زندگی آماده می‌کند. همچنین، صحبت‌کردن با آن افراد (زوال عقل) مهم است زیرا به شما یادآوری می‌کند که تنها نیستید. تقریباً 850،000 نفر در انگلیس و 50 میلیون نفر در جهان از زوال عقل رنج می برند. باید دانست که پشتیبانی های کافی در دسترس هستند و داشتن زندگی خوب با زوال عقل امکان پذیر است.

زوال عقل چیست؟

اصطلاح “زوال عقل” برای توصیف انواع علائم استفاده می شود. این موارد شامل از دست دادن حافظه ، حل مسئله ، مشکلات زبان ، و مشکلات در تفکر ، و تغییرات مکرر در خلق و خو ، درک یا رفتار است. در ابتدا ، این تغییرات خفیف است اما می تواند به مرور زمان پیشرفت کند.

 

درباره زوال عقل

دمانس به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری اتفاق نمی افتد و در صورت بروز بیماری در مغز اتفاق می افتد. اثرات زوال عقل در افراد مختلف به روشی متنوع نشان داده می شود. بعضی از افراد فقط علائم جزئی دارند ، در حالی که دیگران تنظیم رفتار آنها را چالش برانگیز می دانند.

بعضی از افراد ممکن است چنان درگیر باشند که تمرکز و شفافیت را برایشان دشوار کند. همچنین ممکن است درک کامل آنچه را می بینند یا می شنوند دشوار باشد. تغییرات در روحیه نیز ممکن است شدید باشد ، به طوری که روابط تحت تأثیر قرار می گیرند.

در حالی که زوال عقل یک بیماری پیشرونده است که به طور کامل قابل برگشت نیست ، بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری برای چندین سال در زندگی فعال و لذت بخش موفق هستند. انواع مختلفی از زوال عقل وجود دارد. شایع ترین آن بیماری آلزایمر است و به دنبال آن زوال عقل عروقی است. بیایید در مورد آنها به طور مفصل بحث کنیم.

انواع مختلف زوال عقل

انواع زوال عقل با کاهش شناختی همراه است که می تواند در زندگی روزمره تأثیر بگذارد. با این وجود ، شناسایی انواع خاصی از زوال عقل برای بهینه سازی درمان ضروری است. انواع زوال عقل عبارتند از:

۱ بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است. انجمن آلزایمر گزارش داده است که 60 تا 80 درصد موارد تشخیص داده شده با زوال عقل آلزایمر است. اگر علائم هشدار دهنده زیر را داشته باشید ، می تواند نشانگر آن باشد که زوال عقل شما به دلیل بیماری آلزایمر است.

از دست دادن حافظه ، زندگی روزمره شما را مختل می‌کند و شما شروع به فراموشی چیزها ، تاریخ ها یا اتفاقات می کنید و برای یادآوری باید به موارد نزدیک خود وابسته باشید.

شما قادر نیستید برنامه ها را دنبال کنید ، اعداد ، دستورالعمل ها یا صورتحساب ها را پیگیری کنید و در حل مشکلات مشکل دارید.

در اتمام کارهای روزمره ، از جمله رانندگی به مکان شناخته شده ، یادآوری قوانین بازی یا انجام پروژه های محل کار ، مشکل دارید.

احساس سردرگمی نسبت به زمان یا مکان.

از دست دادن دارایی ها.

ایجاد مشکلات با کلمات در هنگام مکالمه و نوشتن.

در درک تصاویر ، رنگها و فواصل بصری مشکلی دارید.

درک ضعیف قضاوت ، نظافت و تصمیم گیری.

عقب نشینی از فعالیت های اجتماعی ، سرگرمی ها و رویدادهای اجتماعی.

نمایش تغییرات خلقی ، افسردگی و اضطراب.

دمانس عروقی (دمانس چند انفارکت)

در زوال عقل عروقی ، دنباله ای از سکته های مغزی یا تغییرات جزئی در عروق مغز رخ می دهد. دمانس عروقی با شروع ناگهانی علائم نشان داده می شود و به طور جدی بر حافظه و استدلال تأثیر می گذارد. علاوه بر این ، شدت آن می تواند به طور بالقوه کاهش یابد.

زوال عقل مخلوط

در زوال عقل مخلوط ، زوال عقل عروقی و بیماری آلزایمر به طور همزمان بوجود می آیند. این ترکیب از انواع زوال عقل غالبا در سنین بالاتر دیده می شود. این بیماری بیشتر با اختلالات قلبی عروقی و علائم پیشرونده زوال عقل نشان داده می شود و با گذشت زمان بدتر می شود.

انواع کمتر دمانس:

بیماری پیک  در سنین پایین رخ می دهد و در زنان شیوع بیشتری دارد و در درجه اول روی جهت گیری ، شخصیت و رفتار تأثیر می گذارد.

بیماری Creutzfeldt-Jakob یک بیماری روانی است که به سرعت در حال پیشرفت است و باعث حرکات غیرارادی می شود.

بیماری هانتینگتون یک بیماری دژنراتیو و ارثی است. همچنین باعث حرکات غیر ارادی می شود و به طور کلی از اواسط زندگی شروع می شود.

بیماری زوال عقل پارکینسون ممکن است در مراحل بعدی بیماری پارکینسون ، که یک اختلال پیشرونده سیستم عصبی مرکزی است ، ایجاد شود.

Lewy Body Dementia علائم مشابهی با بیماری آلزایمر دارد. بیماران مبتلا به LBD ناخوشایند هستند و توهم را تجربه می کنند.

علل زوال عقل

مرگ سلول مغزی و اختلال تخریب عصبی علت اصلی زوال عقل است.

با این حال ، آنچه شناخته نشده است این است که آیا زوال عقل منجر به مرگ سلول مغزی می شود یا بالعکس. اما سکته مغزی ، آسیب به سر یا تومور مغزی نیز می تواند باعث زوال عقل شود.

زوال عقل عروقی نیز ممکن است گاهی اوقات به دلیل مرگ سلول های مغزی ناشی از بیماری عروق مغزی رخ دهد و از خون رسانی طبیعی جلوگیری کند. زوال عقل همچنین می تواند به دلیل آسیب دیدگی که در آن مرگ سلول مغزی رخ می دهد ، رخ دهد.

سایر دلایل زوال عقل عبارتند از:

بیماری های پریون

عفونت HIV

عوامل برگشت پذیر – برخی از انواع زوال عقل ها مواردی هستند که با درمان علل زمینه ای قابل جبران هستند ، که شامل تداخلات دارویی ، کمبود ویتامین ، افسردگی و اختلالات تیروئید است.

تقلید از زوال عقل

تقلید از زوال عقل بیماری های پزشکی است که تقریباً به همان روش زوال عقل وجود دارد. اینها مواردی هستند که شامل اختلال شناختی هستند :

ضربه به سر یا آسیب دیدگی

هیدروسفالی با فشار طبیعی

مشکلات بینایی و شنوایی

اختلالات قلبی و ریوی

اختلالات کلیه و کبد

اختلالات هورمونی

برخی از سرطان های مغز که بر شناخت و عقل تأثیر می گذارند

فلزات سمی

تشخیص زوال عقل

تشخیص زوال عقل و شناسایی اشکال آن می تواند سخت باشد. افراد مبتلا به زوال عقل کمبود شناختی دارند و قادر به انجام صحیح فعالیتهای روزمره از جمله رانندگی ایمن ، پرداخت قبض و رعایت یک برنامه منظم دارویی نیستند.

برای اینکه پزشک علت آن را تشخیص دهد ، باید الگوی از دست دادن مهارت و عملکرد را تشخیص داد و آنچه بیمار هنوز هم می تواند انجام دهد باید مشخص شود. تا همین اواخر ، نشانگرهای زیستی که تشخیص های دقیقی برای تشخیص صحیح بیماری آلزایمر در دسترس هستند ، وجود دارد.

سابقه پزشکی کامل شما همراه با معاینه فیزیکی گرفته می شود. همچنین ممکن است پزشک در مورد علائم شما از کسی از نزدیکانتان سوالاتی بپرسد. با یک آزمایش نمی توان زوال عقل را تشخیص داد. بنابراین ، پزشکان چندین آزمایش را برای شناسایی موضوع پیشنهاد می کنند.

آزمایش های عصب روانشناختی و شناختی: پزشک شما مهارت های تفکر شما را ارزیابی می‌کند. اینها شامل جهت گیری ، حافظه ، استدلال ، قضاوت ، توجه و مهارتهای زبانی است. ادراک بینایی ، حل مسئله ، حواس ، حرکت ، تعادل ، رفلکس و غیره نیز ارزیابی می شوند.

اسکن مغز: CT یا MRI برای ارزیابی سکته مغزی ، تومور یا هیدروسفالی انجام می شود. اسکن PET برای نشان دادن الگوی فعالیت مغز و رسوب پروتئین آمیلوئید مرتبط با بیماری آلزایمر استفاده می شود.

تست های آزمایشگاهی: آزمایش خون برای تشخیص کمبودهایی که ممکن است بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد مانند کمبود ویتامین B-12 یا اختلالات غده تیروئید استفاده می شود. گاهی اوقات ، مایع نخاعی از نظر التهاب ، عفونت یا مارکرهای بیماری دژنراتیو بررسی می شود.

ارزیابی روانپزشکی: متخصصان می توانند تشخیص دهند که آیا برخی شرایط بهداشت روانی مانند افسردگی دلیل اصلی علائم زوال عقل شما است.

 

علائم زوال عقل

با افزایش سن ، ما به تدریج متوجه تغییراتی در عملکرد حافظه خود می شویم. گرچه این می تواند یک تجربه بسیار دلهره آور باشد ، اما توجه به این نکته مهم است که همه تغییرات حافظه شما نشان دهنده زوال عقل نیست.

علائم زوال عقل ممکن است بر توانایی های مکانی و بینایی ، عملکرد تصمیم گیری ، مهارت های زبانی و خلق و خو تأثیر بگذارد.

علائم و نشانه های مکرر به شرح زیر است:

از دست دادن حافظه کوتاه مدت

قضاوت و درک ضعیف

چالش‌هایی با تفکر فکری از جمله حل معماها ، خلاقیت و انجام کارهای روزمره.

نقص تفکر منطقی. دشواری در پیگیری اعداد یا مسیرهای زیر.

رفتار نامناسب مانند گفتن چیزی در زمان اشتباه به شخص اشتباه.

مهارت های ارتباطی در هنگام مکالمه یا گفتار کاهش یافته است.

گمراهی در مورد زمان و مکان

سردرگمی در شناخت افراد آشنا

فعالیت حرکتی ناهماهنگ ، سقوط بیشتر یا تصادف.

کاهش قابل توجه مراقبت های شخصی ، ایمنی و بهداشت و مراقبت های بهداشتی.

نادیده گرفتن رژیم غذایی و تغذیه کافی و پانسمان نامناسب طبق آب و هوا.

تغییرات قابل توجه شخصیت ، مشکلات خواب ، انزوا ، افسردگی ، توهم ، تحریک یا پارانویا.

حافظه طبیعی در مقابل علائم زوال عقل تغییر می‌کند

در حالی که برخی از علائم مانند چین و چروک پوست ، فراموشی های گاه به گاه و غیره بخشی از پیری است ، اما کاهش سریع و شدید حافظه مقیاس پیری فیزیولوژیک نیست. از این رو ، تفکیک بین علائم زوال عقل از روند پیری طبیعی مهم است. این به شما این امکان را می دهد که احساس آرامش کنید و یا به شما انگیزه می دهد که اقداماتی را برای کاهش پیشرفت علائم انجام دهید. به طور خلاصه ، تغییرات طبیعی حافظه مرتبط با افزایش سن در عملکرد روزانه شما اختلال ایجاد نمی کند. در صورت عدم وجود زوال عقل ، شما علائم تاخیر در پاسخ دهی به طور مداوم ، تفکر کندتر ، یادآوری ضعیف و مشکلات حل مشکل را ندارید.

 

گزینه های درمان زوال عقل

اگرچه در حال حاضر درمانی برای زوال عقل وجود ندارد ، اما می توان علائم شما را بهبود بخشید.

داروها

از داروهای زیر برای بهبود گذرا در علائم زوال عقل استفاده می شود.

مهار کننده های کولین استرازمانند( Donepezil Aricept) ، گالانتامین (Razadyne) و ریواستیگمین (Exelon). آنها سطح یک پیام رسان شیمیایی مرتبط با حافظه و قضاوت را افزایش می دهند.

می توانند برای بیماری آلزایمر ، زوال عقل عروقی ، زوال عقل بیماری پارکینسون و زوال عقل بدن لوئی استفاده شوند.

عوارض جانبی این داروها ممکن است شامل اسهال ، حالت تهوع ، استفراغ ، کاهش ضربان قلب و اختلالات خواب باشد.

Memantine   (Namenda)  عملکرد گلوتامات ، پیام رسان شیمیایی موثر بر فعالیت مغز را تنظیم می‌کند. یک اثر سو مکرر ممانتین شامل سرگیجه است.

سایر داروها همچنین ممکن است داروهای دیگری برای درمان علائم از جمله اختلالات خواب ، افسردگی ، توهم ، تحریک یا پارکینسون تجویز شود.

روشهای درمانی

در مراحل اولیه زوال عقل ، درمان با هدف کاهش علائم و مشکلات رفتاری با استفاده از رویکردهای غیر دارویی انجام می شود. این شامل:

کار درمانی.این روش تحت کاردرمانگر انجام می شود ، به شما کمک می‌کند اقدامات ایمنی در خانه و رفتارهای مقابله ای را به شما آموزش دهد. هدف آن جلوگیری از حوادث ، از جمله سقوط است و شما را برای علائم پیشرفته زوال عقل آماده می‌کند.

تغییرات محیطی.سر و صدا می تواند اوضاع را برای مبتلایان به زوال عقل سخت کند. از این رو ، کاهش هر دو می تواند به آنها در حفظ آرامش و عملکرد صحیح کمک کند. پنهان کردن اشیایی که ممکن است ایمنی را تهدید کنند ، از جمله کلیدهای ماشین ، چاقوها و سایر اشیا تیز ، بخشی از این روش درمانی است. اگر بیمار مبتلا به زوال عقل گشت بزند ، می توان از سیستم های نظارت برای هشدار نیز استفاده کرد.

کارها را آسان کنید.کارهای خاص را می توان به مراحل کوچکتر و ساده تری تقسیم کرد ، به ویژه اینکه به موفقیت توجه داشته باشند تا شکست. پیروی از یک روال نیز به کاهش سردرگمی کمک می‌کند.

شیوه زندگی و روش های درمانی

همانطور که در بالا ذکر شد ، زوال عقل یک بیماری پیشرونده است که علائم با گذشت زمان به طور بالقوه بدتر می شوند. پیشنهادات زیر همچنین می تواند به مراقبین و عزیزان کمک کند تا شرایط را به خوبی مدیریت کنند.

ارتباطات را بهبود ببخشید.در کنار حفظ ارتباط چشمی ، با جملات کوتاه و آسان به آرامی صحبت کنید.

ورزش کنید.امتیاز اصلی ورزش برای بیماران مبتلا به زوال عقل تعادل ، قدرت و تعادل بهتر و سلامت قلب و عروق است. ورزش منظم می تواند به مدیریت علائمی مانند آرامش کمک کند. برخی مطالعات گزارش کرده اند که فعالیت بدنی همچنین می تواند به طور بالقوه پیشرفت هوش به خطر افتاده در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

فعالیت را تشویق کنید.برنامه ریزی رویدادها و فعالیتهایی که بیماران زوال عقل برای انجام آنها مشتاق هستند. اینها شامل نقاشی ، آشپزی ، رقص ، باغبانی ، آواز و … است.

یک برنامه شبانه روزی ایجاد کنید.بیماران مبتلا به زوال عقل ممکن است در شب رفتار بدتری داشته باشند. تمرین تشریفات قبل از خواب می تواند به آرامش و تشویق خواب کمک کند. روشن گذاشتن لامپ های شبانه نیز می تواند از حالت گمراهی جلوگیری کند.

محدود کردن کافئین. دلسرد کردن خواب در طول روز و پیروی از یک روال ممکن است بی قراری شب را کاهش دهد.

نگه داشتن تقویم.یک دفترچه ثبت برنامه یا یک تقویم به شما کمک می‌کند تاریخ ها و رویدادهای مهمی را که نباید از دست بدهید ، مشخص کنید. از تقویم ها می توان برای علامت گذاری فعالیت های روزمره و روال دارویی نیز استفاده کرد. تقویم همچنین می تواند با یکی از نزدیکان ، دوست یا خانواده به اشتراک گذاشته شود.

برنامه ریزی آیندهشناسایی اهداف آینده می تواند به شما کمک کند تا مراقب آنچه را که می خواهید به دست آورید ، باشید. پیوستن به گروه های پشتیبانی ، فعالیت های اجتماعی و غیره نیز می تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد.

پزشکی جایگزین

تعدادی از داروهای گیاهی ، مکمل های غذایی و همچنین روش های درمانی در مورد افرادی که از زوال عقل رنج می برند تحقیق و بررسی شده است. با این وجود هنوز شواهد قانع کننده ای برای هیچ یک از این موارد نشان داده نشده است.

مکمل های غذایی ، داروهای گیاهی یا ویتامین ها باید با احتیاط و احتیاط مصرف شوند و هیچ یک از آنها بیش از حد مصرف نشوند. این امر به ویژه هنگامی که سایر داروها به طور همزمان مصرف می شوند بسیار مهم است. در حالی که استفاده از مکمل ها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد ، استفاده از آنها تنظیم نشده است و ادعاهای پیرامون شایستگی آنها همیشه با شواهد علمی پشتیبانی نمی شود.

اگرچه برخی مطالعات تحقیقاتی حاکی از آن است که مکمل های ویتامین E می توانند برای بیماری آلزایمر مفید باشند ، اما شواهد چندان قانع کننده ای نیستند و ممکن است با استفاده از دوزهای زیاد خطر وجود داشته باشد. مصرف مکمل های ویتامین E در حال حاضر توصیه نمی شود. با این حال ، افزودن ویتامین E به رژیم غذایی به صورت غذاهایی مانند آجیل برای ارتقا سلامت مغز توصیه می شود.

سایر روشهای درمانی

برخی از تکنیک های دیگر می توانند در کاهش تحریک مفید باشند در حالی که باعث آرامش در افراد مبتلا به زوال عقل می شوند. این شامل:

ورزش سبک

تماشای فیلم های اعضای خانواده

حیوان خانگی درمانی شامل استفاده و بازی با حیوانات مانند سگها برای بهبود خلق و خو و رفتار در بیماران زوال عقل است.

رایحه درمانی ، با استفاده از رایحه

ماساژ درمانی

هنر درمانی ، که شامل خلق هنر است و توجه به فرآیند را به جای نتیجه می آموزد.

موزیک درمانی

خطر و پیشگیری

برخی از عوامل خطر وجود دارد که با زوال عقل درگیر هستند. در حالی که سن بزرگترین مفسر است ، عوامل خطر دیگری نیز وجود دارد که عبارتند از:

۱. سیگار کشیدن

۲. مصرف الکل

۳. ترواسکلروز (تنگی عروق).

۴. افزایش سطح کلسترول ، به ویژه لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول بد ، افزایش سطح آمینو اسید هموسیستئین ، بیش از حد متوسط.

۵. دیابت

۶. کمبود شناختی جزئی ممکن است گهگاه منجر به زوال عقل شود.

کنار آمدن با زوال عقل

اگر شما یا اعضای خانواده تان به زوال عقل مبتلا هستید ، دانستن این بیماری مهم است. با این حال ، مراجعه به پزشک منظم و استفاده از بهترین درمان و مراقبت های ممکن ، همچنین در این مقاله ضروری است.

داشتن زوال عقل ممکن است نگران کننده باشد. با این حال ، باید بخاطر داشت که این پایان جهان نیست. هر شرایط یا بیماری که وجود داشته باشد می تواند برای ترویج سبک زندگی بهتر مدیریت و تنظیم شود. امیدی در مراقبت و حمایت وجود دارد که فرد را برای مواجهه با مشکلات و چالش‌های بعدی آماده می‌کند.

علاوه بر این ، صحبت با یک دوست یا خانواده در مورد وضعیت شما می تواند تأثیرات چشمگیری داشته باشد. باز کردن در مورد احساس شما نه تنها برخورد با آنها را آسان می‌کند بلکه به مردم کمک می‌کند تا بدانند که چه چیزی را متحمل می شوید. به شما این امکان را می دهد تا در عین حال مردم را قادر به کمک به شما کند.

علاوه بر این ، پزشکان متخصص مراقبت های بهداشتی و مراقبین حرفه ای مانند مشاوران زوال عقل برای پشتیبانی در دسترس هستند. آنها می توانند به شما کمک کنند تا زوال عقل را به روشی بهتر مدیریت کرده و زندگی کنید.

منابع:

۱. وایت ام و همکاران علائم ، انواع و دلایل زوال عقل. راهنما مارس ، 2021 https://www.helpguide.org/articles/alzheimers-dementia-aging/living-with-dementia.htm

۲. تیم NHS. راهنمای زوال عقل. انجمن آلزایمر. NHS https://www.alzheimers.org.uk/sites/default/files/2020-03/the_dementia_guide_872.pdf

۳. Legg T J. Dementia: علائم ، مراحل و انواع آن. Medicalnewstoday. دسامبر ، 2017. https://www.medicalnewstoday.com/articles/142214#dementia_cause

۴. الیسون J M. شرایط پزشکی که می تواند زوال عقل را تقلید کند. تمرکز روشن نوامبر ، 2020 https://www.brightfocus.org/alzheimers/article/medical-conditions-can-mimic-dementia

۵. کارکنان مایوکلینیک. زوال عقل کلینیک مایو. آوریل 2019 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dementia/diagnosis-treatment/drc-20352019

Leave a Reply